Cytadela_z_lotu_ptaka

Park „Cytadela” / Fort Winiary

Cytadela Poznańska to jeden z najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych. Ogromna przestrzeń wypełniona atrakcjami dla osób w każdym wieku! Tutaj przyroda łączy się z zabawą i historią.

Gdzie to jest?

Cytadela_z_lotu_ptaka

Park Cytadela z lotu ptaka

Park ograniczony jest od północy ulicą Winogrady, a od południa – Szelągowską oraz Al. Armii Poznań, w Poznaniu.

Polecamy wybrać się do parku rowerem, pieszo lub na rolkach. Jednak można też dostać się tam komunikacją miejską: tramwaje 4 i 10, autobusy 69, 71, 74, 83, 90, oraz autem: od północnej strony parku znajduje się wiele miejsc, gdzie można zostawić auto. Od południowej – bezpłatne parkingi zlokalizowano przy Szelągowskiej na wysokości al. Niepodległości oraz przy skrzyżowaniu z ul. Garbary.

Skąd się wzięła Cytadela?

Nazwa parku pochodzi od pierwotnego przeznaczenia tego terenu. A było ono bardzo wyjątkowe, ponieważ na obszarze, który wynosi około 100 ha do 1945 roku znajdował się główny fort Twierdzy Poznań – Fort Winiary. Teren ten, oprócz bardzo ciekawego ukształtowania kryje w sobie niezwykle interesującą historię.

Fragmenty budowli

Fragmenty budowli

Fort Winiary powstał w latach 1828-39 w miejscu wysiedlonych wsi Bonin i Winiary. Był klasyczną fortecą zbudowaną wg tzw. systemu nowopruskiego. Był głównym elementem fortecy, w jaką zaborcy przekształcili Poznań, tworząc jeden z największych tego typu systemów w Europie – wokół fortu Winiary zbudowano 18 mniejszych fortów, tworząc pierścień o obwodzie ok. 30 km.

W 1945 r. fortyfikacje Cytadeli w dużym stopniu zniszczone, a w kolejnych latach rozebrane. Na południowym stoku wzgórza urządzono wówczas cmentarz żołnierzy radzieckich. W tej części parku znajdują się obecnie Cmentarze Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej, Garnizonowy, Bohaterów Polskich, Cmentarz parafii św. Wojciecha, Prawosławny oraz wspomniany wcześniej Cmentarz Bohaterów Radzieckich.

W 1962 r. rozpoczęto przygotowanie do stworzenia na Cytadeli Parku – Pomnika Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko – Radzieckiej. W 1992 r. zmieniono nazwę parku i odtąd jest to Park Cytadela.

Co ciekawego tam znajdziecie?

Na terenie Cytadeli znajduje się mnóstwo atrakcji dla rodziny z dziećmi w każdym wieku. Są to m. in. Muzeum Armii „Poznań”, Muzeum uzbrojenia oraz wiele ciekawych instalacji artystycznych i pomników, m. in. ustawiona z okazji obchodów 750-lecia miasta instalacja „Nierozpoznani”, a także kilka placów zabaw, dwie kawiarnie i mnóstwo przestrzeni do zabawy.

Muzeum Uzbrojenia

cytadela_muzeum uzbrojenia 2

Czołgi przed Muzeum uzbrojenia

Teren parku idealnie nadaje się do wszelkich aktywności. Szerokie asfaltowe i gruntowe alejki, sporo cienia oraz otwarte przestrzenie pozwalają bezpiecznie biegać, jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach, puszczać latawce i wszystko, co może przyjść Wam do głowy. Oczywiście doskonale sprawdzą się tam przyczepki rowerowe. Na terenie Cytadeli znajdziecie też wiele miejsc doskonałych na rodzinny piknik, kilka dobrze wyposażonych placów zabaw oraz dwie kawiarnie.

Dla małych i dużych wielbicieli sprzętu wojskowego nie lada gratką będzie możliwość odwiedzenia mieszczącego się na terenie Cytadeli Muzeum Uzbrojenia. Możecie obejrzeć tam m.in. komplet karabinów, amunicję artyleryjską, kolekcję broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli podczas budowy parku. Największą atrakcją zawsze jednak są eksponaty plenerowego parku sprzętu wojskowego. Podziwiać można tam kilkanaście egzemplarzy pojazdów wojskowych, czołgi, kilka samolotów i śmigłowców z okresu powojennego oraz wiele dział i moździerzy.

Dodatkowe informacje:

Muzeum Armii „Poznań” oraz Muzeum Uzbrojenia:
czynne codziennie oprócz poniedziałków – g. 9.00 do 16.00,
niedziele i święta g. 10.00 do 16.00
bilety normalne 6 zł, ulgowe 3 zł, (ważne w obu placówkach)
w piątki wstęp bezpłatny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *