meteoryt_szlak

Rezerwat Meteoryt Morasko

Jednym z naszych ulubionych miejsc na szybki wypad za miasto jest teren rezerwatu Meteoryt Morasko. Świetnie nadaje się na cel rowerowej wycieczki z przyczepką, miejsce na przyjemny spacer czy urozmaiconą okolicę do biegania.

meteoryt_rezerwat

Rezerwat przyrody

Położony na północy Poznania obszar jest bardzo ciekawy nie tylko z racji ukształtowania terenu, który jest dziełem lodowca. Główną atrakcją jest 7 kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, do którego doszło około 5 tysięcy lat temu. Duża bryła żelaza podczas spadania rozpadła się na kilka fragmentów, które uderzyły w ziemię z prędkością około 500 m/s. Gdyby do zdarzenia tego doszło w dzisiejszych czasach najpewniej nie zobaczylibyśmy już trykających się na Ratuszu koziołków… Największy z kraterów ma ponad 100 metrów średnicy, a „nasyp” powstały w wyniku uderzenia osiąga wysokość 7 metrów. Cały zespół z największym kraterem na czele robi niesamowite wrażenie.

W bardzo bliskiej okolicy znajduje się także Góra Moraska – najwyższe wzniesienie w Wielkopolsce, po tej stronie Warty, o wysokości 153,8 m n.p.m. Warto odwiedzić ją przy okazji wypadu do Rezerwatu, którego całkowita powierzchnia to ponad 50 ha.

Flora i fauna

Flora i fauna

Na terenie rezerwatu spotkać można także wiele gatunków rzadkich odmian roślin i zwierząt, a cały teren usiany jest tabliczkami z ciekawymi informacjami dotyczącymi odwiedzanych miejsc.

Drzewa: dęby, lipy, klony, jawory oraz brzozy.
Rośliny: przytulia leśna, lilia złotogłów, kopytnik pospolity, oraz bluszcz.
Ptaki: kowalik, pełzacz leśny, muchołówka żałobna, dzięcioł czarny.
Inne zwierzęta: sarna, dzik, borsuk, lis, traszka grzebieniasta, kumak nizinny, różne gatunki żab, rzęsorek rzeczka.

Gdzie to jest?

Mapa

Mapa

Rezerwat położony jest na północnej granicy administracyjnej Poznania, przy ulicy Meteorytowej, około 500m od wsi Morasko.

Na miejsce najlepiej dojechać rowerem, wyjeżdżając żółtym szlakiem wiodącym przez kampus UAM Morasko. Dla chętnych jest także opcja komunikacji miejskiej – autobusem linii 902, który kursuje raz / dwa razy na godzinę z pętli na os. Sobieskiego do Suchego Lasu, i zatrzymuje się tuż przy Rezerwacie na ulicy Meteorytowej. Zmotoryzowani mogą podjechać autem – na miejscu zorganizowano piękny plac parkingowy z informacją, toaletami itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *